2024-03-20

Pažangioji terapija Lietuvoje: kokios perspektyvos laukia ateityje

Kovo 27 d. Lietuvos mokslo taryba (LMT) drauge su Nacionaline sveikatos taryba (NST) ir Inovatyvios medicinos centru (IMC) organizuoja konferenciją „Pažangioji terapija Lietuvoje: dabartis, perspektyvos, probleminiai aspektai“. Medicinos srities profesionalai ir sveikatos politiką Lietuvoje formuojantys atstovai apžvelgs dabartinę pažangiosios terapijos situaciją šalyje, jos vystymo perspektyvas bei reguliacinius iššūkius ne tik Lietuvos, bet ir Europos kontekste.

„Pažangioji terapija – tai milžinišką potencialą turinti medicinos sritis, kurioje vykdomi moksliniai tyrimai, siekiantys rasti kelius įveikti iki šiol nepagydomas ligas bei efektyviai ir tikslingai panaudoti naujausius mokslinius atradimus individualizuotam pacientų gydymui. Iš esmės pažangioji terapija įgyvendina naują požiūrį medicinoje, kai pereinama nuo standartizuoto ligos gydymo į labai tikslią, molekuliniais ir pažangiausiais fiziniais diagnostikos metodais paremtą individualią pacientų terapiją. Prielaidas tokio fundamentalaus posūkio į personalizuotą mediciną sudarė pastarųjų dešimtmečių mokslo atradimai molekulinės biologijos, genų ir ląstelių technologijų srityse. Pažangiosios terapijos metodai skverbiasi į visų sunkių ir retų ligų, tokių kaip vėžio, širdies ir kraujagyslių, metabolinių, neurodegeneracinių ir kitų susirgimų, gydymo sritis“, – sako LMT pirmininkas dr. Gintaras Valinčius.

Mokslinė pažanga medicinoje suteikė galimybę sukurti ir į klinikinę praktiką įdiegti naujus vaistinius preparatus, atveriančius iki tol neprieinamas gydymo galimybes pacientams. Pasak NST narės ir IMC direktorės dr. Tatjanos Ivaškienės, neišgydomų ar sunkiai išgydomų ligų pagrindą sudaro gydymas būtent pažangiosios terapijos vaistais, kurie apima somatinių ląstelių terapijos, genų terapijos, audinių inžinerijos bei sudėtinius vaistinius preparatus.

„Dėl pažangiosios terapijos vaistinių preparatų naujumo, sudėtingumo ir techninių ypatybių, jiems būtinos specialiai pritaikytos ir suderintos taisyklės, o vertinant pažangiosios terapijos vaistinius preparatus dažnai reikia labai specifinės patirties, kuri peržengia tradicinės vaistų srities ribas ir apima gretimas kitų sektorių sritis“, – pažymi T. Ivaškienė.

Anot NST pirmininko Algirdo Utkaus, retos ligos gali skirtis savo pobūdžiu ir simptomais, tačiau pažangi terapija gali suteikti asmens sveikatos priežiūros specialistams įrankius ir strategijas, padedančias geriau susidoroti su ligos iššūkiais ir pagerinti pacientų, sergančių retomis ligomis, gyvenimo kokybę.

Konferencija vyks LMT Mažojoje salėje, Gedimino pr. 3, Vilnius. Registruotis į renginį galima iki kovo 25 d. čia. Su programa susipažinti galima čia.

Kontaktai žiniasklaidai

Lietuvos mokslo tarybos
vyr. visuomenės informavimo specialistė
Solveiga Ramanauskienė
Tel. +370 676 42 056

El. p. solveiga.ramanauskiene@lmt.lt