Apskritojo stalo diskusija: Europos atsparumo stiprinimas – švariosios technologijos gynybai ir saugumui
2025 m. kovo 25 d. Briuselyje Lietuvos mokslo ryšių ir inovacijų biuras (LINO), bendradarbiaudamas su Estijos mokslo ryšių ir inovacijų biuru (ETAG), surengė aukšto lygio apvaliojo stalo diskusiją „Europos atsparumo stiprinimas: tvariosios technologijos gynybai ir saugumui“. Renginys subūrė gynybos pramonės lyderius, NATO atstovus, investuotojus, mokslo ir inovacijų ekspertus bendram tikslui – ieškoti būdų, kaip tvariosios technologijos gali sustiprinti Europos saugumą.
Atsižvelgiant į klimato kaitą ir sudėtingą geopolitinę situaciją, bendrų ir įvairiapusių veiksmų poreikis dar niekada nebuvo toks aktualus. Diskusija tapo reikšmingu postūmiu, pabrėžusiu, kad būtina kurti sprendimus, kurie ne tik stiprintų Europos saugumą, bet ir skatintų tvarią plėtrą.
Renginio metu akcentuota būtinybė integruoti tvarius sprendimus į gynybos strategijas. Tai apima priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimą, operacinio lankstumo didinimą tiek taikos, tiek konflikto metu bei ilgalaikį žemyno atsparumo užtikrinimą.
Ypatingas dėmesys skirtas Ukrainai – jos vaidmuo šiandienos karo kontekste tampa esminis formuojant Europos gynybos pajėgumus ir strateginį mąstymą. Diskusijos dalyviai ragino Europą rodyti tvirtą politinę valią bei imtis ryžtingų veiksmų, siekiant riboti Rusijos karinius pajėgumus, o užšaldytą Rusijos turtą panaudoti Ukrainos gynybos pastangoms remti.
Apskritojo stalo diskusija neapsiribojo tik ekspertų nuomonės pasidalijimu – ji tapo reikšmingu momentu, atskleidusiu žaliųjų technologijų ir gynybos sektoriaus sinergiją. Abu sektoriai buvo vieningai pripažinti kaip kertiniai siekiant tvarios, saugios ir atsparios Europos ateities.
Akivaizdu, kad švariosios technologijos jau dabar atlieka svarbų vaidmenį stiprinant žemyno atsparumą, skatinant tvarumą ir pasirengimą būsimiems iššūkiams. Norint pasiekti šiuos tikslus, būtina reikšmingai padidinti investicijas į švarias technologijas – jos ne tik prisideda prie aplinkosaugos, bet ir stiprina Europos saugumą bei energetinę nepriklausomybę.
Be inovacijų skatinimo, Europa turi paspartinti naujų švariųjų technologijų diegimą, kad galėtų veiksmingai reaguoti į esamas ir kylančias grėsmes. Lygiai taip pat svarbu ir toliau remti Ukrainą – pagrindinę strateginę partnerę, kurios gynybinių pajėgumų stiprinimas yra būtinas regiono stabilumui. Švariųjų technologijų integravimas šiose pastangose – itin reikšmingas.
Galiausiai, norint užtikrinti ilgalaikę ekonominę, aplinkosauginę ir saugumo naudą, Europa turi imtis ryžtingų veiksmų, taikydama visapusišką požiūrį. Technologinės inovacijos turi būti glaudžiai derinamos su geopolitine strategija – tik taip galima pasiekti tikrą Europos atsparumą.
Atnaujinimo data: 2025-04-15
Taip pat skaitykite:
Pradedami įgyvendinti „Eureka“ programos tarptautiniai projektai
LMT kviečia teikti paraiškas Ukrainos tyrėjų įdarbinimui Lietuvoje
LMT kviečia studentus dalyvauti konkurse stažuotėms NASA
LMT kviečia teikti paraiškas mokslininkų grupių laisvųjų mokslinių tyrimų projektams
OPUS projektas: pažangūs žingsniai atvirojo mokslo kultūros Lietuvoje link