2024-08-30

Lietuva ketina pasirašyti susitarimą su lyderiaujančiu pasaulyje Masačusetso technologijos institutu

Lietuva atsidūrė lyderiaujančio pasaulyje Masačusetso technologijos instituto (MIT), kuris įsikūręs Bostone (JAV), prioritetinių šalių sąraše. Ši išskirtinė galimybė, kurią aktyviai siekia įtvirtinti Lietuvos mokslo taryba (LMT), ne tik atveria duris į pasaulinio lygio mokslo, technologijų ir inovacijų išteklius, bet ir gali sustiprinti Lietuvos pozicijas transatlantinėje erdvėje, ypač saugumo srityje. Jau 2025-aisiais Lietuva gali tapti pilnaverte MIT MISTI (Tarptautinių mokslo ir technologijų iniciatyvų) programos nare ir išnaudoti šios partnerystės teikiamas galimybes.

Lietuva MIT horizonte

Šiuo metu MISTI programa veikia tik daugiau nei 25 šalyse, tarp jų – Japonija, Singapūras, Danija, Italija, Norvegija, Portugalija, Vokietija, Prancūzija, Didžioji Britanija, Australija ir kitos. Lietuva šią išskirtinę galimybę gavo dėka menininko Gedimino Urbono, kuris jau penkiolika metų yra MIT profesorius, ir padeda tiesti tiltus tarp Lietuvos ir JAV.

Lietuvos ryšys su MIT stiprėja ne tik instituciniu lygmeniu – Paulius Aleknavičius, šiais metais laimėjęs aukso medalį Pasaulinėje matematikos olimpiadoje, nuo rudens pradės matematikos studijas šiame universitete Bostone. „Prisijungdama prie MISTI tinklo Lietuva turi neeilinę galimybę tapti aktyvia pasaulinės inovacijų ir technologijų bendruomenės nare. Tai ne tik kelių lietuvių sėkmės istorija, bet ir visos šalies potencialo įvertinimas,“ – teigia profesorius. 

MIT ne tik pripažįsta Lietuvos perspektyvas, bet ir investuoja į jas. Jau du metus iš eilės universitetas skiria virš 100 000 JAV dolerių savo studentų stažuotėms Lietuvos įmonėse ir organizacijose finansuoti. Tarp įmonių ir organizacijų, kurios jau pasinaudojo šia galimybe arba šiuo metu tai daro, yra „Acoris“, „Astrolight“, „Boredpanda“,„Carvertical“, „Continental Automotive Lithuania“, „Delta Bioscience“, „Elinta Robotics“, „Euromonitor International“, „Genomika“, „Harju Elekter Group“, „Hella Lithuania“, „Hostinger“, ISM, VDU, „Ivabaltė“, „Kilo.Health“,„Lietuvos geležinkeliai“, „Mindletic“, Nacionalinė dailės galerija, „Neopay“, „Nord Security“, „Tech Zity“, „Trafi“ ir daugelis kitų.

Jei čia nestudijuoji, turbūt dirbi jo studentų įkurtoje kompanijoje

Masačusetso technologijos institutas – mokslo ir inovacijų epicentras, nuolat lyderiaujantis geriausių pasaulio universitetų reitinguose. Šio universiteto absolventai yra įkūrę daugiau nei 30 000 aktyvių įmonių, kurios generuoja 4,6 trilijono JAV dolerių metinių pajamų ir suteikia daugiau nei 3,3 mln. darbo vietų visame pasaulyje. Tai prilygsta septintai pagal dydį pasaulio ekonomikai.

MIT metinis biudžetas viršija 4,5 mlrd. JAV dolerių, o moksliniams tyrimams ir plėtrai kasmet skiria apie 980 mln. JAV dolerių. Palyginimui, Lietuvos bendras 2023 m. valstybės biudžetas buvo apie 19,6 mlrd. JAV dolerių, o bendrai moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai (MTEP) skirta apie 375 mln. JAV dolerių. Pasak Lietuvos mokslo tarybos pirmininko Gintaro Valinčiaus, Lietuvos įsitraukimas į MIT MISTI programą atveria didžiules galimybes mūsų mokslo ir inovacijų bendruomenei. „Ši partnerystė atvers naujus kelius Lietuvos tyrėjams ir studentams kurti žinojimą kartu su pasaulio lyderiais įvairiose inovacijų srityse, o tai neabejotinai prisidės prie mūsų šalies konkurencingumo ir pozicijų stiprinimo globalioje rinkoje. Džiaugiuosi, kad LMT bendram tikslui Lietuvoje pavyko suburti partnerius iš valstybinio sektoriaus ir mokslo institucijų – tai įrodo mūsų gebėjimą susivienyti ir drauge siekti ambicingų šalies mokslo bei inovacijų tikslų,“ – sako G. Valinčius.

Šis tyrimų universitetas bendradarbiauja su daugiau kaip 800 kompanijų visame pasaulyje ir turi daugiau nei 65 tyrimų centrus, laboratorijas bei programas. Jo sienos yra namai daugiau nei šimtui Nobelio premijos laureatų, taip pat Pulitzerio, Grammy, Guggenheimo ir MacArthur apdovanojimų, Venecijos bienalės laureatų.

MIT yra žinomas ne tik dėl savo akademinių pasiekimų, bet ir reikšmingų inovacijų, kurios keičia pasaulį. Universiteto sąraše – beveik 700 išradimų ir virš 300 patentų. Neatsiejama MIT tapatybės dalis yra ir tarpdiscipliniškumas, meno-mokslo tyrimai, eksperimentavimas: čia veikia MIT Mokslo muziejus, Vizualiųjų menų centras, 12 muziejų bei galerijų ir daugiau nei 3 500 meno kūrinių nuolatinė kolekcija.

Partnerystės galimybės: ką Lietuvai atneš MIT MISTI?

MIT MISTI Lithuania programa atvertų galimybę tapti pasaulinės technologijų ir inovacijų ekosistemos dalimi: nuo jaunų lietuvių fizikų, diskutuojančių apie kvantinės kompiuterijos subtilybes su Nobelio premijos laureatais MIT koridoriuose, iki universiteto inžinierių, prisidedančių prie startuolių augimo Lietuvoje. Į kiekvieną naują tarptautinę partnerystę MIT žvelgia kaip į abipusius žinių bei idėjų mainus, tad tai ne tik proga mokytis vieniems iš kitų, bet ir pritraukti pasaulinio lygio talentus, transformuoti STEAM ugdymą, kelti mokytojų kvalifikaciją, ugdyti jaunuosius talentus ir stiprinti Lietuvos kaip inovacijų ir technologijų centro įvaizdį pasaulyje.

Pasirašius sutartį su MIT dėl MISTI Lithuania programos įkūrimo, Lietuva gautų prieigą prie MISTI centro teikiamų galimybių. Pagal „Global Teaching Labs“ programą atvykę MIT studentai vestų STEAM ir verslumo pamokas Lietuvos gimnazijose, dalindamiesi naujausiomis žiniomis ir inovatyviomis MIT mokymo(si) metodikomis. Taip pat atsivertų galimybės MIT studentams atlikti praktiką Lietuvos įmonėse ir organizacijose. Ši programa, kuri jau sėkmingai veikia Lietuvoje ir kuriai MIT jau skyrė virš 200 000 JAV dolerių, suteikia Lietuvos įmonėms prieigą prie pasaulinio lygio talentų ir idėjų, o studentams – praktinę patirtį. Tuo tarpu „Global Seed Funds“ programa skatintų bendrus projektus, tyrimus ir inovacijų plėtrą tarp MIT, Lietuvos aukštųjų mokyklų ir verslo. Galiausiai, Lietuva kartu su MIT galėtų steigti įvairias MIT MISTI paprogrames, pritaikytas konkretiems šalies poreikiams, pavyzdžiui, biotechnologijų, lazerinių technologijų, miškininkystės ar kitose srityse.

Siekiant užtikrinti šią partnerystę ir maksimaliai išnaudoti jos teikiamas galimybes, Lietuva turėtų mokėti metinį 300 tūkst. JAV dolerių narystės programoje mokestį. Svarbu pažymėti, kad šios lėšos būtų skirtos būtent Lietuvos reikmėms: studentų ir mokslininkų mainams,  pradiniam mokslinių tyrimų ir inovacijų projektų finansavimui bei kitoms iniciatyvoms, tiesiogiai prisidedančioms prie Lietuvos mokslo ir technologijų ekosistemos stiprinimo.

Visos suinteresuotosios pusės yra kviečiamos pasinaudoti šia unikalia galimybe bei prisidėti prie MIT MISTI Lithuania programos įgyvendinimo ir registruotis LMT anketoje iki rugsėjo 16 d. Esami partneriai ketinimų protokolą dėl MIT MISTI programos Lietuvoje pasirašys rugsėjo 9 d. 10 val. Lietuvos mokslo taryboje (Gedimino pr. 3). Jungtinės veiklos sutartį numatoma pasirašyti lapkričio mėnesį.

Nuotraukoje: MIT Stata centras. Kompiuterijos mokslo ir dirbtinio intelekto laboratorija. Architektas - Frank Gehry. Christopher Harting fotografija.