2026-06-25

LMT atstovai Švedijoje gilinosi į kompetencijos centrų kūrimo ir tvarumo patirtis

2026 m. birželio 15–17 d. Lietuvos mokslo tarybos (LMT) projekto „Tarptautinių kompetencijos centrų steigimas“ komanda lankėsi Švedijoje, kur susitiko su Švedijos mokslo tarybos (Vetenskapsrådet), Lulėjos technologijos universiteto (Luleå tekniska universitet, LTU) bei regione veikiančių kompetencijos centrų atstovais. Vizito tikslas – susipažinti su Švedijos kompetencijos centrų finansavimo, valdymo ir veiklos vertinimo modeliais bei aptarti ilgalaikio centrų tvarumo užtikrinimo sprendimus.

Švedija yra viena iš Europos lyderių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros srityje, todėl jos patirtis kuriant ir plėtojant kompetencijos centrus yra reikšminga Lietuvai, šiuo metu įgyvendinančiai tarptautinių kompetencijos centrų iniciatyvą.

Švedijos mokslo taryboje vykusių susitikimų metu aptarti nacionalinės mokslinių tyrimų sistemos veikimo principai, kompetencijos centrų vaidmuo stiprinant mokslo ir inovacijų ekosistemą, finansavimo mechanizmai bei ilgalaikio poveikio vertinimo praktikos. Diskusijose daug dėmesio skirta Skandinavijai būdingo tvarumo bei pasitikėjimu grindžiamos veiklos klausimams.  Vertinant mokslininkų veiklą, esminis kriterijus yra poveikio mokslui ir visuomenei kūrimas, kuris įmanomas siekiant aukščiausios mokslo kokybės, tvarumo veiklose bei užtikrinant tvirtą partnerystę su verslu ir regionais.

LMT atstovės pristatė Lietuvos mokslo ir inovacijų sistemą, Tarybos administruojamas finansavimo priemones bei projektą „Tarptautinių kompetencijos centrų steigimas“, pagal kurį Lietuvoje kuriami penki tarptautiniai kompetencijos centrai. Susitikimai sudarė galimybę aptarti abiejų šalių patirtis ir iššūkius, susijusius su centrų veiklos organizavimu, finansiniu tvarumu ir kuriamo poveikio vertinimu.

Vizito metu delegacija taip pat lankėsi Lulėjos technologijos universitete, kur susipažino su paramos mokslininkams praktikomis bei turėjo galimybę aplankyti veikiančius kompetencijos centrus. Kompetencijos centrai pristatė savo veiklos modelius, bendradarbiavimo su verslu patirtį bei ilgalaikio vystymo strategijas.

Vienas iš aplankytų centrų – pažangiosios kasybos ir metalurgijos kompetencijos centras CAMM – pristatė įvairius finansavimo šaltinius apjungiantį veiklos modelį ir tarptautinio bendradarbiavimo svarbą. Lietaus vandens valdymo kompetencijos centras DRIZZLE dalijosi patirtimi planuojant veiklos tęstinumą po pagrindinio finansavimo laikotarpio, o daugiau nei tris dešimtmečius veikiantis centras „Distance Spanning Technologies“ atskleidė ilgalaikės partnerystės tarp mokslo, verslo ir visuomenės kuriamą vertę.

Delegacija taip pat apsilankė mokslo populiarinimo centre „House of Technology“, kuris kasmet pritraukia tūkstančius lankytojų ir skatina vaikų bei jaunimo susidomėjimą technologijų mokslais per praktinį pažinimą ir eksperimentavimą.

Vizito metu aptartos ir tolesnio Lietuvos bei Švedijos mokslininkų bendradarbiavimo galimybės. Tikimasi, kad užmegzti ryšiai prisidės prie naujų partnerysčių, bendrų projektų iniciatyvų ir aktyvesnio dalyvavimo tarptautinėse programose.

Įgyta patirtis bus naudinga toliau plėtojant Lietuvos kompetencijos centrų iniciatyvą ir stiprinant jos tarptautinį konkurencingumą.

Vizitas iš dalies finansuotas Šiaurės ministrų tarybos vykdomos Šiaurės ir Baltijos šalių mobilumo programos valstybės tarnautojams ir viešojo administravimo institucijoms lėšomis.