Visuomenės atsparumo stiprinimas ir krizių valdymas šiuolaikinių geopolitinių įvykių kontekste (PTP)

Konkursinės prioritetinių mokslinių tyrimų programos „Visuomenės atsparumo stiprinimas ir krizių valdymas šiuolaikinių geopolitinių įvykių kontekste“ tikslas – pasitelkiant aktualias įvairių mokslų krypčių teorines prieigas ir metodologinius įrankius kompleksiškai išanalizuoti visuomenės atsparumo ir veiksmingo krizių valdymo prielaidas, veiksnius, galimybes ir trikdžius.

Programai įgyvendinti 2023–2029 metais numatyti 2 tyrimų uždaviniai. Pagal juos vykdomi tyrimai finansuojami konkursų būdu iš LR valstybės biudžeto asignavimų.

1 uždavinys. Atlikus mokslinius tyrimus, nustatyti ir (ar) patikslinti su iššūkiais visuomenės atsparumui – mažu socialiniu solidarumu, nelygybe ir žema tolerancija įvairovei, silpstančiu ir (ar) kintančiu kultūriniu tapatumu, mažėjančia parama liberalios demokratijos institucijoms ir taisyklėmis grįstai pasaulio tvarkai, viešojo valdymo ribotu pajėgumu reaguoti į krizes, nepakankamu informaciniu raštingumu, prasta psichikos sveikata, sveikatai nepalankaus, netvaraus elgesio bei netvaraus vartojimo dideliu paplitimu ir kt. –  susijusius veiksnius, jungiant juos į sąsajų modelius, bei teikti moksliniais tyrimais grįstas rekomendacijas dėl intervencijų, skirtų palaikyti ir didinti visuomenės atsparumą.

2 uždavinys. Atlikus mokslinius tyrimus, nustatyti naujų ilgalaikių politinių, ekonominių, demografinių ir kultūrinių pokyčių (migracija, kintančios darbo formos, skaitmenizacija, kintantis tarptautinės galios balansas ir kt.) galimą poveikį visuomenės atsparumui, tų pokyčių  keliamas grėsmes ir atveriamas galimybes, įvertinti pokyčių poveikio valdymo būdus ir teikti moksliniais tyrimais grįstas rekomendacijas dėl intervencijų, skirtų stiprinti visuomenės ir jos politinių, ekonominių ir kultūrinių institucijų gebėjimą proaktyviai reaguoti į krizes.

Konkursinė prioritetinių mokslinių tyrimų programa „Visuomenės atsparumo stiprinimas ir krizių valdymas šiuolaikinių geopolitinių įvykių kontekste“

Konkursinės prioritetinių mokslinių tyrimų programos „Visuomenės atsparumo stiprinimas ir krizių valdymas šiuolaikinių geopolitinių įvykių kontekste“ vykdymo grupė (patvirtinta Lietuvos mokslo tarybos pirmininko 2022-08-02 įsakymu Nr. V-476):

  1. Inga Vinogradnaitė (grupės pirmininkė), Vilniaus universitetas
  2. Norbertas Černiauskas, Vilniaus universitetas
  3. Vida Montvydaitė, Tautinių mažumų departamentas prie LR Vyriausybės
  4. Laima Nevinskaitė, Lietuvių kalbos institutas
  5. Aidas Perminas, Vytauto Didžiojo universitetas
  6. Vytautas Snieška, Kauno technologijos universitetas
  7. Eglė Vileikienė, LR vidaus reikalų ministerija

Projektų įgyvendinimą reglamentuojantys teisės aktai

Finansinių dokumentų formos​

Raštų dėl projekto įgyvendinimo keitimo formos

Su duomenų valdymu susiję dokumentai

Su mokslinės ataskaitos teikimu susiję dokumentai ir jų formos

Informacija apie konkursų rezultatus pateikiama pagal įvykusius kvietimus:

I kvietimo rezultatai

I kvietimo konkursui iš viso pateikta 68 paraiškos iš 11 mokslo ir studijų institucijų.

Administracinės patikros reikalavimus atitiko ir ekspertiniam vertinimui pateikta 67 paraiškos.

Tarybos pirmininkas 2023 m. balandžio 26 d. įsakymu Nr. V-229 patvirtino paraiškų grupes ekspertiniam vertinimui atlikti.

Sudarytos dvi paraiškų grupės pagal projektų mokslo kryptis. Atitinkamai sudarytos dvi ekspertų komisijos paraiškų ekspertiniam vertinimui atlikti.

Ekspertinio vertinimo metu iš pradžių kiekviena paraiška buvo individualiai įvertinta 3 ekspertų komisijos narių, nežinančių vienas apie kitą. Vėliau kiekviena paraiška ir jos vertinimas buvo aptarti ekspertų komisijos posėdyje. Posėdžio metu ekspertų komisija aptarė individualų vertinimą atlikusių ekspertų komentarus, skirtus įverčius ir apsisprendė dėl kiekvienos paraiškos apibendrinamojo įvertinimo bei vertintus projektus suskirstė į finansuotinus ir nefinansuotinus. Ekspertų komisijos nuomonei išdėstyti ir kiekvienos paraiškos apibendrinamajam įvertinimui parengti buvo paskirtas vienas iš ekspertų komisijos narių. Su šiuo apibendrinamuoju įvertinimu galėjo susipažinti projekto vadovas ir nurodyti, jo manymu, ekspertų padarytas faktines klaidas. Ekspertų komisija kolegialiai aptarė šias projekto vadovo nurodytas klaidas (jei jų buvo nurodyta) ir, jei buvo būtina, patikslino paraiškos įvertinimą rengdami galutinį apibendrinamąjį įvertinimą. Pagal ekspertų komisijos posėdyje priimtus galutinius apibendrinamuosius paraiškų įvertinimus ir nustatytus kiekvienos paraiškos suminius įverčius sudarytos finansuotinų projektų pirmumo eilės.

Pasibaigus paraiškų ekspertiniam vertinimui, Programos vykdymo grupė bei Humanitarinių ir socialinių mokslų ekspertų komitetas parengė siūlymus dėl finansuojamų ir rezervinių projektų sąrašų. Galutinį sprendimą dėl kvietimo rezultatų – finansuojamų, nefinansuojamų ir rezervinių projektų sąrašų – priėmė Tarybos pirmininkas. Finansuojamų ir rezervinių projektų sąrašai buvo rengiami laikantis ekspertų komisijų sudarytų pirmumo eilių, atsižvelgiant į kvietimui numatytas skirti lėšas. Atkreipiame dėmesį, kad ne visi ekspertų komisijų finansuotinais pripažinti projektai yra finansuojami – skirti lėšų visiems šiems projektams tiesiog neužtenka lėšų.

Lietuvos mokslo tarybos pirmininkas 2023 m. birželio 14 d. įsakymu Nr. V-320 patvirtino I kvietimo rezultatus, finansavimas buvo skirtas 21 projektui, 5 projektai įtraukti į rezervinių projektų sąrašą.

 

Vertinta paraiškų

Finansuojama projektų

Sėkmės rodiklis, %

Skirta lėšų, Eur

Rezervinių projektų skaičius

Iš viso

67

21

31,34

3 987 157

5

Paraiškų ekspertinio vertinimo rezultatai

Rezervinių projektų sąrašas (galioja iki 2023-10-01)

Su rezultatais pareiškėjai gali susipažinti adresu https://junkis.lmt.lt, įvedę vartotojo vardą ir slaptažodį, kuriuos naudojo pildydami paraišką. Gautų paraiškų sąrašas bei laimėję projektai skelbiami Lietuvos mokslo tarybos gautų paraiškų, vykdytų ir vykdomų projektų sąvade adresu https://spektras.lmt.lt

Mokslo finansavimo skyriaus
vyr. specialistė Raimonda Rainytė
Tel. +370 676 17926
El. p. [email protected] 

Atnaujinimo data: 2024-04-29