Klasterių projektai (Clusters)
2022–2030 m. plėtros programos valdytoja LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Finansavimo šaltinis – ES fondų lėšos ir bendrojo finansavimo lėšos.
„Eureka“ klasteriai yra tarptautinės bendruomenės orientuotos į strategines technologijų sritis, siekiančios atliepti rinkos poreikius ir spręsti ekonominius, technologinius bei visuomeninius iššūkius. „Eureka“ tinklui priklauso penki klasteriai – „Celtic-NEXT“, „Eurogia“, „ITEA“, „SMART“ ir „Xecs“. Visi penki klasteriai yra „Eureka“ dalis ir kiekvienas jų pritaiko savo veiklas, kad atitiktų savo specifinės bendruomenės poreikius.
„Eureka“ tinklo klasterių bendruomenės
Su klasterių bendruomenėmis galite diskutuoti apie pramonės tendencijas ir iššūkius, prisidėti prie MTEP ir inovacijų strategijų kūrimo. Pateikti idėjas ir susitikti su partneriais, siekiant užmegzti ryšius arba sukurti konsorciumus dalyvauti projektinėje veikloje. Bendradarbiauti viename (arba keliuose) projekte, siekiant tobulinti ar kurti naujausias technologijas. Dalyvauti parodose ir konkursuose, siekiant pristatyti pasiekimus pasauliui. Dalyvaukite „Eureka“ klasteriuose ir prisijunkite prie stiprių bendruomenių, puoselėjančių ilgalaikę partnerystę.
Įgykite reikiamas kompetencijas
Labai mažas, mažas ir vidutines įmones įmonės (MVĮ), mokslo ir studijų institucijos (MSI) gauna naudos priklausydamos tarptautinėms bendruomenėms, turinčioms sėkmingą patirtį. Pramonės lyderiai atranda pažangias MVĮ ir MSI, tuo tarpu MVĮ bendradarbiauja su pramonės lyderiais ir gauna ekspertines įžvalgas. MSI plečia savo tyrimų apimtis ir paspartina technologijų perdavimą, o galutinis vartotojas skatina MTEP ir inovacijų kūrimą bei vystymą, remiantis savo poreikiais ir lūkesčiais.
Privalumai:
- Galimybė padidinti organizacijos apyvartą.
- Pasidalyti tyrimų ir plėtros išlaidas.
- Užmegzti ilgalaikius tarptautinius ryšius.
- Greitai pasiekti naujas tarptautines rinkas.
- Gauti nuolatinę individualizuotą ekspertų paramą, apimančią visą vertės grandinę.
- Plėsti ir didinti konkurencingumą, pritraukti investuotojus.
Konsorciumų dydis nėra ribojamas, tačiau statistiškai dažniausiai konsorciumą sudaro 3–5 šalys, o jį dažniausiai koordinuoja pramonės lyderiai. Projektai trunka iki 36 mėnesių.
Dalyvavimas klasteriuose
Klasteriai reguliariai skelbia kvietimus paraiškoms teikti, suteikiančius laisvę nuspręsti, į kokią MTEP sritį sutelkti dėmesį. Organizuojami įvairūs reginiai, kuriuose galima pristatyti projektų idėjas, užmegzti ryšius ir sutelkti konsorciumą.
Finansuojamos veiklos:
- taikomieji moksliniai tyrimai, pradedant nuo 5-ojo (arba aukštesnio) MTEP etapo;
- eksperimentinė plėtra (projektuose yra skatinamas numatomo pasiekti rezultato atitikimas aukštesniam – 7–9 MTEP etapų klasifikacijos etapui).
Projekto vykdančioji institucija – Lietuvos MSI.
Projekto partneris – Lietuvoje registruotas privatus juridinis asmuo.
Tarptautinis partneris – partneris, priklausantis tarpvalstybiniam tinklui ir atitinkantis „Eureka“ programos reikalavimus, skelbiamus „Eureka“ programos svetainėje http://www.eurekanetwork.org.
Projektų atrankos būdas – konkursas.
Dalyvavimas „Eureka“ klasterių projektuose yra vykdomas pagal priemonės „Eureka“ tinklo MTEP projektai“ priemonės sąlygas ir taisykles.
Skiriamas finansavimas:
- MSI – valstybės pagalba netaikoma, jeigu MSI vykdo neekonominę veiklą, nepriklausomus MTEP ir veiksmingai bendradarbiauja su kitomis institucijomis, o gautas pajamas reinvestuoja į MTEP.
- MVĮ – taikoma valstybės pagalba (skirtingas finansavimo intensyvumas pagal atliekamas veiklas).
- Didžiausia galima Lietuvos projektui skirti finansavimo lėšų suma yra iki 300 000 Eur.
Reikalinga konsultacija dėl intelektinės nuosavybės?
Nemokamas konsultacijas teikia Valstybinis patentų biuras – Intelektinė nuosavybė (intelektine.lt)
Daugiau informacijos rasite klasterių interneto svetainėse.
Naujos kartos komunikacija saugiai, patikimai ir tvariai skaitmeninei visuomenei | „Celtic-NEXT“ yra klasteris skirtas informacinių ir komunikacijos technologijų (IKT) vystytojams. Šio klasterio tikslas yra paspartinti pažangių IKT paslaugų diegimą, taikant naujas 5G tinklo koncepcijas ir siekiant 6G diegimo ir vystymo Europoje, bei skatinamas novatoriškas, konkurencingas MTEPI projektų vystymas skaitmeninei visuomenei bendradarbiaujant su pramonės atstovais. |
CO2 emisijos mažinimo technologijos | „EUROGIA“ remia tarptautines partnerystes, siekiant kurti novatoriškus projektus mažai anglies dioksido išskiriančių energijos technologijų srityje. Ši priemonė remia ir skatina novatoriškus energijos technologijų projektus, skirtus kovai su klimato kaita, kur apima visas novatoriškas energijos technologijas, sumažinsiančias energijos gamybos anglies pėdsaką arba sukursiančias naujas energijos technologijas, tokias kaip saulės, vėjo, biomasės, geoterminės energijos, energijos efektyvumo ir kt. |
Programinės įrangos inovacijos ir skaitmeninė transformacija | „ITEA“ yra klasteris, skirtas vystyti MTEPI projektus programinės įrangos inovacijų srityje (ang. software innovations). „ITEA“ skatina vystyti naujas idėjas dirbtinio intelekto, didžiųjų duomenų, simuliacijos ir aukštojo / aukšto našumo skaičiavimų srityse. |
Pažangi gamyba ir gamybos technologijos | „SMART“ klasterio tikslas – didinti Europos atskirų gamybos pramonės šakų konkurencingumą, augimą ir patrauklumą. Pagrindiniai sektoriai apima aviaciją, automobilių pramonę, kapitalo prekes, geležinkelius ir vartojimo prekes. |
Tvarioji skaitmeninė transformacija elektronikoje ir sistemose | „Xecs“ klasterio tikslas yra skatinti inovacijų plėtojimą mikro ir nanoelektronikos sistemų taikymų srityse. Pagrindinės taikymo sritys apima mobilumą, energiją, skaitmeninę pramonę, sveikatą ir gerovę, agro-prekybą ir gamtos išteklius bei skaitmeninę visuomenę. |
- Priemonės „Eureka tinklo klasterių projektai“ „EUROGIA“ klasterio tarptautinis kvietimas teikti paraiškas
2025 m. sausio 5 d. – balandžio 24 d. - Priemonės „Eureka tinklo klasterių projektai“ „CELTIC-NEXT“ klasterio tarptautinis kvietimas teikti paraiškas
2025 m. sausio 1 d. – balandžio 25 d.
Informacija rengiama.
Projektų įgyvendinimą reglamentuojantys pagrindiniai teisės aktai
- Priemonės „Eureka“ bendradarbiavimo programos MTEP projektai“ projektų atrankos taisyklės
- Mokslo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 12-001-01-02-01 „Stiprinti inovacijų ekosistemas mokslo centruose“ projektų finansavimo sąlygų aprašas Nr. 11“
- Rekomendacijos dėl projektų išlaidų atitikties Europos Sąjungos fondų reikalavimams
- Projektų administravimo ir finansavimo taisyklės
- Komisijos reglamentas Nr. 651/2014
- Partnerių atrankos taisyklės.
Projekto paraiškos priedų formos ir kiti aktualūs dokumentai
- Paraiškos forma, pildymo instrukcija
- Lietuvos Partnerio deklaracija
- Smulkiojo ar vidutinio verslo subjekto statuso deklaracija
- Projekto rezultato komercinimo strategija
- Informacija apie biudžeto pasiskirstymą tarp Pareiškėjo ir Partnerio (-ių)
- Projekto biudžeto detalizavimas
- „Eureka“ tinklo MTEP projektų dokumentų formos
- Rekomendacijos dėl nuosavo įnašo užtikrinimo
Informacija rengiama.
Konkursų rezultatus galima rasti čia.
Sėkmės istorijas galima rasti čia.
Mokslo ir verslo bendradarbiavimo skyriaus
patarėja Justina Rukšnaitė
Tel. +370 675 40 337
El. p. [email protected]