NORDFORSK
Šiaurės Ministrų tarybos mokslinius tyrimus finansuojanti organizacija NORDFORSK jungia Danijos, Farerų salų, Grenlandijos, Islandijos, Norvegijos, Suomijos ir Švedijos mokslinius tyrimus ir inovacijas finansuojančias institucijas.
Lietuvos mokslo taryba su NORDFORSK bendradarbiauja nuo 2010 m. Taryba finansavo Lietuvos tyrėjų dalyvavimą „gyvųjų“ (inovacijų) laboratorijų tyrimų projektuose ir inovacijų projektuose sveikatos ir gerovės srityse. NORDFORSK vykdo įvairių mokslo sričių programas, apimančias žalio auginimo, sveikatos ir gerovės, bioekonomikos, akvakultūros ir kitas tematikas.
- Dokumentai Europos partnerysčių, ERA-NET ir kitų koordinavimo veiklų pareiškėjams
- Dokumentai Europos partnerysčių, ERA-NET ir kitų koordinavimo veiklų projektų vykdytojams
Lietuvos mokslo tarybos ir NORDFORSK kvietimai teikti paraiškas:
NORDFORSK „Žalioji perėjimo“ (angl. Green Transition) programa yra skatinama spręsti su klimato kaita susijusius iššūkius.
Programa skirta finansuoti tarpdalykinius tyrimus, kuriems aktuali darna tarp retai sąsajų turinčių disciplinų arba kuriais sprendžiami klausimai, reikalaujantys tam tikro skirtingų disciplinų kompetencijų derinio.
Šioje Šiaurės šalių ir Baltijos šalių iniciatyvoje pagrindinis dėmesys skiriamas trims svarbioms temoms siekiant sklandaus žaliojo perėjimo:
- Energijos vartojimo efektyvumas maisto sistemose siekiant ekologiško perėjimo (angl. Energy Efficiency in the Food Systems for a Green Transition)
- Klimato ir lyčių perspektyva (angl. Climate and Gender Perspectives)
- Demokratinis įsitraukimas ir piliečių įsitraukimas į žaliąjį perėjimą (angl. Democratic Engagement and Citizen-Involvement in Green Transition)
Dalyvaujančios šalys: Danija, Estija, Islandija, Lietuva, Norvegija, Suomija ir Švedija.
NORDFORSK „Ateities profesinio gyvenimo“ (angl. Future Working Life) programa yra skatinama spręsti su profesiniu gyvenimu susijusius iššūkius, finansuojant aukšto lygio bei akademinės bendruomenės ir už jos ribų pripažįstamus mokslinius tyrimus.
Gerai organizuotas profesinis gyvenimas yra esminis visuomenės vystymosi veiksnys, lemiantis ekonomikos augimą ir finansinę visuomenės gerovę. Darbinis gyvenimas labai svarbus ir individams, ir šeimoms, nes teikia asmeninio tobulėjimo galimybes. Nepaisant demografinių, struktūrinių ar kitų iššūkių, greitai kintančios visuomenės profesinis gyvenimas turi būti tvarus ir skatinti darbuotojų sveikatą ir gerovę.
Kvietimo teikti paraiškas preliminarios teminės sritys:
- Tvarus darbas
- Darbo aplinka ir savijauta
- Perėjimas prie žaliojo darbinio gyvenimo
Dalyvaujančios šalys: Alandų salos, Islandija, Lietuva, Norvegija ir Švedija.
NORDFORSK „Tvaraus žemės ūkio ir klimato kaitos“ (angl. Sustainable Agriculture and Climate Change) programa yra skatinamas šalių bendradarbiavimas, sprendžiant su tvariu žemės ūku susijusius iššūkius.
Programa skirta finansuoti aukšto lygio bei akademinės bendruomenės ir už jos ribų vertinamus mokslinius tyrimus. Finansuojami tarpdalykiniai tyrimai, kuriems aktuali darna tarp retai sąsajų turinčių disciplinų arba kuriais sprendžiami klausimai, reikalaujantys tam tikro skirtingų disciplinų kompetencijų derinio.
Kvietimo teikti paraiškas teminės sritys:
- Augalai, pritaikyti būsimoms Šiaurės ir Baltijos šalių sąlygoms
- Didesnė vietinė ir regioninė baltymų gamyba maistui ir pašarams
- Augalai ir dirvožemis kaip anglies absorbentas
- Perėjimas prie klimato atžvilgiu pažangaus ir pelningo vietos ir regioninio žemės ūkio
Dalyvaujančios šalys: Estija, Islandija, Lietuva, Norvegija, Suomija ir Švedija.
Nuo 2010 m. Lietuvos mokslo taryba dalyvauja Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimo iniciatyvose, kurias koordinuoja Šiaurės šalių mokslo taryba „NordForsk“. Taryba yra finansuojanti institucija Lietuvoje.
2010 m. buvo paskelbtas kvietimas (LILAN (Living Labs in the North) teikti paraiškas, kuriame paraiškas teikė ir dalyviai iš Lietuvos. Šio kvietimo tikslas buvo sukurti Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimą „gyvųjų“ (inovacijų) laboratorijų srityje (įtraukiant vartotojus į naujų prekių ar paslaugų kūrimą). Iš viso buvo pateiktos 25 administracinius reikalavimus atitinkančios paraiškos. Tarp keturių finansuojamų projektų, vienas buvo su partneriais iš Lietuvos. Daugiau informacijos apie konkurso rezultatus galima rasti LILAN tinklalapyje (anglų kalba).
2014 m. paskutinį ketvirtį buvo paskelbtas kvietimas teikti paraiškas Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimo projektams, susijusiems su inovacijomis sveikatos ir gerovės srityse. Kvietimo biudžetas buvo 11 mln. Norvegijos kronų (apie 4,5 mln. litų). Vieno projekto biudžetas galėjo siekti iki 6 mln. Norvegijos kronų (apie 2,5 mln. litų).
Konkursui buvo pateiktos 35 paraiškos, po administracinės patikros 34 iš jų įvertino tarptautiniai ekspertai.
Finansavimas skirtas dviem projektams, viename iš jų konsorciumo dalyvė yra Lietuvos mokslo ir studijų institucija (Vilniaus universitetas).
Daugiau informacijos apie konkurso rezultatus anglų kalba.
Artimiausiu metu kvietimų skelbti neplanuojama.
NORDFORSK programos „Ateities profesinis gyvenimas” kvietimas
Tarptautiniam paraiškų teikimo konkursui buvo pateikta 21 paraiška, iš jų – 11 su Lietuvos dalyviais. Atlikus tarptautinį paraiškų vertinimą buvo nutarta finansuoti 5 projektus, iš jų – 2 su Lietuvos dalyviais.
Visas finansuojamų projektų sąrašas NORDFORSK tinklalapyje.
NORDFORSK programos „Tvarus žemės ūkis ir klimato kaita” kvietimas
Tarptautiniam paraiškų teikimo konkursui buvo pateikta 31 paraiška, iš jų – 13 su Lietuvos dalyviais. Atlikus tarptautinį paraiškų vertinimą buvo nutarta finansuoti 7 projektus, iš jų – 4 su Lietuvos dalyviais ( Lietuvos mokslo taryba finansuoja 3 projektus, LR žemės ūkio ministerija – 1.
Visas finansuojamų projektų sąrašas NORDFORSK tinklalapyje.