Mokslinių tyrimų vertinimo reformos koalicija (CoARA)

CoARA (angl. Coalition for Advancing Research Assessment) yra tarptautinė koalicija, įsteigta siekiant pertvarkyti mokslinių tyrimų vertinimo praktikas. Organizacija įkurta 2022 m., kai daugiau nei 350 organizacijų iš  40 šalių susivienijo tam, kad sukurtų bendrą kryptį ir metodiką, kaip vertinti mokslinius tyrimus, tyrėjus ir mokslinių tyrimų institucijas. CoARA koalicijos nariai bendradarbiaudami siekia pakeisti tradicinius vertinimo metodus, pagrįstus kiekybiniais rodikliais į kokybinę analizę, skatinti žinių kūrimą ir politikos evoliuciją mokslinių tyrimų vertinime, palaikyti institucinius pokyčius ir skatinti naujoves vertinimo srityje.

Šiuo metu koalicijai priklauso 670 narių iš viso pasaulio. Tarp šių organizacijų yra universitetai, tyrimų centrai, mokslinių tyrimų finansuotojai ir įvairios mokslo asociacijos.

Lietuvos mokslo taryba (LMT), siekdama įgyvendinti 2022 m. gruodžio mėnesį pasirašyto Susitarimo dėl mokslinių tyrimų vertinimo reformos (angl. Agreement on Reforming Research Assessment) nuostatas, parengė CoARA principų taikymo LMT veikloje veiksmų planą (2024–2028) ir paskyrė atsakingus asmenis:

  • Pirmininko pavaduotoja dr. Vaiva Priudokienė atstovauja LMT CoARA generalinėse asamblėjose ir koordinuoja CoARA veiksmų plano įgyvendinimą;
  • Mokslo vertinimo ir duomenų analitikos skyriaus vedėja Daiva Karužaitė atsakinga už CoARA veiksmų plano dalį, susijusią su institucijų vertinimu;
  • Mokslo finansavimo skyriaus vedėja dr. Julija Sabataitytė – už dalį, susijusią su mokslinių tyrimų vertinimu;
  • Mokslo politikos ir analizės skyriaus vedėjas dr. Eugenijus Stumbrys – už dalį, susijusią su tyrėjų vertinimu.

Lietuvos organizacijų, prisijungusių prie CoARA tinklo, sąrašą galite rasti čia.

Daugiau informacijos apie CoARA galite rasti čia.

Lietuvos mokslo tarybos atstovė J. Šinkūnienė pagerbta tarptautiniu mastu

2024 m. gruodžio 9 d. vyko CoARA (angl. Coalition for Advancing Research Assessment) valdybos narių rinkimai. Kandidatus siūlė 11, tarp jų ir Lietuvos mokslo taryba (LMT), iš daugiau kaip 700 organizacijų. LMT kaip kandidatę  pasiūlė Humanitarinių ir socialinių mokslų komiteto narę prof. Jolantą Šinkūnienę. Nors rinkimų rezultatai lėmė, kad į Valdybą buvo išrinkti kiti nariai, šis nominavimas itin svarbus tiek LMT, tiek visai Lietuvos mokslo bendruomenei.

Pristatydama savo kandidatūrą CoARA valdybos rinkimuose, Vilniaus universiteto profesorė  J. Šinkūnienė, koordinuojanti tarptautinės asociacijos „Mokslo Europa“ (angl. Science Europe) darbo grupės, skirtos mokslinių tyrimų kultūrai (angl. Research culture) veiklą, pažymėjo, kad CoARA siekis pakeisti mokslo vertinimą gali būti svarbus postūmis mokslinės karjeros stiprinimui. „CoARA dėmesys mokslinių tyrimų rezultatų sklaidos įvairovei ir ekspertiniam kokybiniam vertinimui skatina talentų pripažinimą ir įvertinimą akademinėje bendruomenėje, augančią mokslinių tyrimų kokybę ir tyrėjų kompetencijas, o tai yra esminės patrauklios ir tvarios mokslinės karjeros sąlygos šiuolaikiniame mokslo pasaulyje“, teigia mokslininkė.

J. Šinkūnienė taip pat pabrėžė, kad ekspertinis vertinimas yra vienas pagrindinių mokslinių tyrimų kultūros elementų, jam daug dėmesio skiriama ir europinėje asociacijoje „Mokslo Europa“, aktyviai dalyvaujančioje „CoARA“ veikloje, todėl CoARA narių bendradarbiavimas ir keitimasis idėjomis gali reikšmingai pagerinti esamą mokslinių tyrimų aplinką.

Profesorės mokslinių tyrimų akiratyje - tarpkalbiniai ir tarpdalykiniai mokslinio diskurso ypatumai, mokslinio publikavimo ir recenzavimo procesai, akademinio identiteto bruožai, mokslo vertinimo ir akademinės karjeros iššūkiai. Prof. J. Šinkūnienės tyrimai apie lietuviškąjį akademinį diskursą prisideda prie globalių diskusijų apie mokslinio teksto kūrimo ypatumus, nulemtus skirtingų kultūrų ir disciplinų. Tyrimai apie vadinamąsias „mažąsias“ kalbas ir jų unikalumą yra itin svarbūs daugiakalbės akademijos kontekste.

LMT aktyviai įsitraukia į tarptautines mokslo politikos formavimo veiklas, taip skatindama mokslo pažangą, tarptautinį bendradarbiavimą ir inovatyvių tyrimų plėtrą, todėl prof. J. Šinkūnienės kompetencija ir įsipareigojimai mokslo pažangai yra itin svarbūs.

Atnaujinimo data: 2025-01-09