Tyrėjų karjera
Mokslo ir studijų institucijų tyrėjų karjeros pakopos
2022 m. Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymas Nr. XI-242 papildytas 641 straipsniu, kuris nustato keturių pakopų (pradedantysis, patvirtintas, pripažintas pirmaujantysis) tyrėjų karjeros sistemą Lietuvos mokslo ir studijų institucijose. Atnaujinta nacionalinė mokslo politika modernizuos tyrėjų karjeros sistemą, sudarys sąlygas mokslo ir studijų institucijoms identifikuoti ir valdyti tyrėjų kompetencijas, kurių jiems reikia sėkmingam moksliniam darbui sparčiai kintančiame globaliame pasaulyje.
Lietuvos mokslo tarybai pavesta nustatyti kiekvienos pakopos tyrėjų privalomas kompetencijas, vadovaujantis tarptautiniais tyrėjų karjeros formavimo Europos mokslinių tyrimų erdvėje ir Europos aukštojo mokslo erdvėje principais ir kriterijais bei tyrėjų tarpinstitucinio ir tarptautinio judumo skatinimo principais. Į privalomas kompetencijas mokslo ir studijų institucijos turės atsižvelgti, nustatydamos kvalifikacinius mokslo darbuotojų pareigybių reikalavimus.
Tyrėjų karjeros pakopų privalomų kompetencijų aprašo projektas
Lietuvos mokslo taryba parengė „Mokslo ir studijų institucijų tyrėjų karjeros pakopų privalomų kompetencijų aprašo projektą“, kuris teikiamas konsultacijai su akademine bendruomene ir socialiniais partneriais.
Lietuvos mokslo taryba parengė Mokslo ir studijų institucijų tyrėjų karjeros pakopų privalomų kompetencijų aprašą (Aprašas), kuris nustato mokslo ir studijų institucijų tyrėjų visų karjeros pakopų privalomas kompetencijas, taip pat karjeros pakopų pageidautinas kompetencijas.
Mokslo ir studijų institucijų tyrėjų visų karjeros pakopų kompetencijos nustatomos siekiant:
- stiprinti Lietuvos tyrėjų potencialą bei integraciją į Europos mokslinių tyrimų erdvę;
- paskatinti mokslo ir studijų institucijas nustatyti tyrėjų kompetencijų ugdymo prioritetus ir formuoti institucines žmogiškųjų išteklių strategijas;
- skatinti nacionaliniu ir instituciniu lygmeniu tyrėjų konkurencingumo augimą ir karjeros (profesinio tobulėjimo) galimybes bendroje mokslinių tyrimų srities karjeros sistemoje.
Aprašo nuostatos yra privalomos organizuojant konkursus ir vykdant atestavimą į mokslo ir studijų institucijų dėstytojų (profesoriaus, docento, asistento, jaunesniojo asistento) ir mokslo darbuotojų (vyriausiojo mokslo darbuotojo, vyresniojo mokslo darbuotojo, mokslo darbuotojo, mokslininko stažuotojo, jaunesniojo mokslo darbuotojo) pareigas.
Europos Komisijos aktualijos:
- Europos mokslinių tyrimų erdvės politikos darbotvarkė (2022) (angl. „European Research Area Policy Agenda“)
- Komunikatas „Nauja Europos mokslinių tyrimų ir inovacijų erdvė“ (2020) (angl. „A new ERA for Research and Innovation“)
- Rekomendacijos „Europos mokslinių tyrimų srities karjeros sistemos kūrimas“ (2011) (angl. „Towards a European Framework for Research Careers“)
Naudinga informacija svetainėse:
- Europos mokslininkų kompetencijų sistema (ResearchComp, EN)
- Europos mokslinių tyrimų erdvė (EMTE, LT)
- Europos mokslinių tyrimų erdvė (ERA, EN)
- Mokslinių tyrimų srities karjerų profilių aprašai Europoje (klasifikacijos projektas, EN)
- Mokslinių tyrimų vertinimo pažangos koalicija (CoARA, EN)
Publikacijos:
- „Akademinės karjeros vertinimo reforma Norvegijoje“ (2022, EN)
- „Žinių ekosistemos naujojoje mokslinių tyrimų erdvėje“ (2022, EN)
- „Kelias į daugiamatę akademinę karjerą“ (2022, EN)
- „Nauja mokslinių tyrimų kompetencijų sistema profesiniame aukštajame moksle“ (RECAPHE, 2021, EN)
- Tarybos išvados „Europos mokslinių tyrimų erdvės stiprinimas: patrauklios ir tvarios karjeros galimybių bei darbo sąlygų suteikimas tyrėjams ir protų apykaitos pavertimas tikrove“ (2021 m. gegužės 28 d., EN)
- Tarybos išvados „Mokslinių tyrimų vertinimas ir atvirojo mokslo įgyvendinimas“ (2022 m. birželio 10 d., EN)
- Tarybos rekomendacija „Dėl Europos mokslinių tyrimų, inovacijų ir verslumo talentų pritraukimo ir išlaikymo Europoje sistemos“ (2023 m. gruodžio 18 d., EN, LT)
Mokslo ir studijų politikos analizės skyriaus
patarėja dr. Edita Bagdonaitė
Tel. +370 604 76 851
El. p. [email protected]